IBM Thinkpad 600X (Type 2645)

IBM Thinkpad 600x NT4 login

Kādu laiku pagulējis FB sludinājumos, uz “IBM kolekciju” nonāca trešais tēva dēls no Thinkpad 600‘ās sērijas – Thinkpad 600x. Šāda modeļa IBM kolekcijā vel nebija, jo Latvijā šo modeļu nemaz tik daudz nebija. Pie vainas varētu būt bijusi cena, kas tajos laikos bija tikpat liela kā mašīnai “tiko no Vācijas, viens saimnieks….“. Tapēc par tik reta aparāta nonākšanu kolekcijā, bijām ļoti gandarīti.

Apskatot no ārpuses, aparātam nekādas problēmas netika ievērotas, taču pa cik šis Thinkpad 600x pie mums nonāca bez barošanas bloka, un ar piebildi “nemāku teikt vai strādā” – apbruņojāmies ar barokli un gatavībā vēdināt istabu, slēdzām iekšā.

Mums par atvieglojumu, logu virināt nevajadzēja, aparāts ieslēdzās un pat ielādēja MS Windows XP. Protams process notika 1998. gada aparātam atbilstošā tempā, taču nekādu problēmu nebija. Tobrīd vienīgā problēma likās pats MS Windows XP uz šī aparāta, jo bija vairāk kā skaidrs, ka orģinālā nav paredzēts lietotājus ar to mocīt.

Sākām pētīt, kas tad pa operētājsistēmu savulaik ir nākusi orģinālā uz šiem Thinkpad 600x laptopiem. MS Windwos 98 šim aparātam bijis lemts un dots līdzi jau no IBM rūpnīcas uzinstalētā versijā. Atlika meklēt – kur tad mūsdienās ir šim datoram paredzētais MS Windows 98. Kas meklē, tas atrod, pēc brītiņa jau bija gatavs CD ar MS Windows 98 instalāciju tieši priekš IBM Thinkpad 600x.

Apmēram 40 minūšu laikā, instalācija bija pabeigta, vienīgi par dažu draiveru trūkumu gan šis 600x sūdzējās. Sākot meklēt draiverus, netīšām atradās informācija, ka savulaik priekš šī datora IBM ir dalijis MS Windows NT4 Workstation. Tā kā piedzīvojumu ar Windows 98 mums jau bija līdz šim bijis visādu, tad otreiz nebija jāsaka – sākām meklēt kur dabūt šim aparātam paredzēto MS Windows NT4 Workstation instalāciju. Pēc brītiņa atradās arī tā. Te nu gan nācās kādu laiku pacīnīties, jo pirmā atrastā instalācija negribēja nemaz tik vienkārši uz šī aparāta iestartēties lai instalētos. Par laimi veicot atkārtotus meklējumus interneta resursos, atradās cita NT4 instalācijas versija, kas arī it kā bija paredzēta tieši šādam Thinkpad 600x aparātam. Iemēginājām, te nu dažas bildes no procesa.

NT4 uzinstalējās tīri veikli, varētu pat teikt, ka veiklāk, nekā Windows 98. Pēc instalācijas 600x nesūdzējās ne par viena draivera trūkumu, ar ko mēs it kā bijām rēķinājušies, tas protams patīkami pārsteidza no 1996 gadā izlaistās NT4 programatūras.

Uz desktopa lepni gozējās ikona ar aicinājumu apgreidot Internet Explorer uz 4 versiju (atcerēsimies, ka runa iet par 1996 gada operētājsistēmu). Apdeitus izlaist nedrīkst, aiziet.

Ieiet plašajā tīmeklī ar šo aparātu gan nemēģinājām, jo tam būtu vajadzīga vel PCMCIA tīkla karte un atrast/uztaisīt kādu mājaslapu kura joprojām ir ar mieru korekti atrādīties Internet Explerer 4 (1997). Šo izklaidi atstājām kādai citai reizei. Taču visādi citādi – aparāts gan tehniski, gan kosmētiski saglabājies tīri labi. Vienīgais defekts kas šo instalāciju laikā atklājās – savā laikā 600x ir baudijis barošanas ligzdas “izturības testu” un to nav izturējis – pieskaroties barošanas štekerim, elektrība mēdz pazust. Taču tas ir sīkums, ko noteikti ar laiku lodāmurs un alva, palīdzēs novērst. Akumlatora nāve ne uz mirkli neizsauca pārsteigumu. Viss cits, ir pilnīgā darba kārtībā. Labs guvums IBM kolekcijā.
Korpusa bildes:

Cik dzirdēts, tad tieši Thinkpad 600 sērijas modeļi (600/600X/600E) bija tie, kas aizsāka vēlāk tik ļoti populārās Thinkpad X/T/R sērijas.

ProcesorsIntel Pentium 2 (300 Mhz)
Operatīvā atmiņa160 MB
Cietais disks2 GB
SavienojumiPS/2
USB (1.0)
RS-232,
Paralēlais ports,
Infrasarkano staru ports,
Iezvanpieejas modems,
Austiņu/mikrafona pieslēgvietas
OperētājsistēmaMicrosoft Windows NT4
Specifikācija

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *